Trwają zapisy na bezpłatną konferencję PIE nt. „Gospodarka o obiegu zamkniętym w praktyce – zagospodarowanie hałd i ubocznych produktów spalania”

Konferencja PIE: Gospodarka o obiegu zamkniętym w praktyce – zagospodarowanie hałd i ubocznych produktów spalania odbędzie się 18 czerwca 2026 r. w Hotelu Courtyard by Marriott w Katowicach (ul. Uniwersytecka 13).  Planowana jest także transmisja online w czasie rzeczywistym.

Transformacja gospodarcza regionów poprzemysłowych, w szczególności województwa śląskiego, stanowi jedno z najważniejszych wyzwań środowiskowych, gospodarczych i społecznych w Polsce. Wieloletnia działalność przemysłowa, energetyczna i górnicza pozostawiła w regionie znaczące ilości odpadów przemysłowych oraz ubocznych produktów spalania i wydobycia, które zostały zdeponowane na hałdach, składowiskach oraz terenach poprzemysłowych. Jednocześnie obszary te zajmują tysiące hektarów gruntów, które w wielu przypadkach pozostają niewykorzystane gospodarczo lub stanowią barierę dla rozwoju przestrzennego miast i gmin.

Cel konfernecji:
Zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości ekologicznej uczestników konferencji w zakresie racjonalnego gospodarowania zasobami antropogenicznymi, w szczególności hałdami oraz ubocznymi produktami spalania i wydobycia, a także promowanie rozwiązań wpisujących się w zasady gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju w kontekście transformacji regionów przemysłowych, w szczególności województwa śląskiego.

Wydarzenie adresowane jest do przedstawicieli środowisk, które w sposób bezpośredni lub pośredni uczestniczą w procesie gospodarowania odpadami przemysłowymi, zagospodarowania ubocznych produktów spalania oraz transformacji terenów poprzemysłowych w regionach przemysłowych, w szczególności w województwie śląskim.


UDZIAŁ w wydarzeniu jest bezpłatny, po przesłaniu karty zgłoszenia na adres: szkolenia@pie.pl (udział stacjonarny) lub wypełnieniu formularza on-line.


PROGRAM dostępny jest na stronie:
www.pie.pl/konferencje/gospodarka-o-obiegu-zamknietym-w-praktyce 


Kontakt:

Karolina Jantczak
Koordynator ds. administracji
tel. 789 370 303, 501 052 979
email: pie@pie.pl, szkolenia@pie.pl


Serdecznie zapraszamy do udziału!

Patronat PIE nad 11. Forum Pelletu

Polska Izba Ekologii ma przyjemność po raz kolejny objąć patronatem Forum Pelletu. 

Już 15–16 czerwca branża pelletowa znów spotka się nad morzem! Tegoroczne 11. Forum Pelletu odbędzie się Hotelu Mercure Gdańsk Posejdon.

Producenci pelletu, krajowi i międzynarodowi traderzy biomasy, dostawcy technologii do fabryk pelletu, przedstawiciele firm logistycznych i certyfikacyjnych, a także odbiorcy pelletu z sektora energetycznego i ciepłowniczego będą uczestnikami największej krajowej konferencji branżowej poświęconej pelletowi drzewnemu.

Tegoroczna edycja Forum Pelletu będzie szczególnie mocno koncentrować się na wpływie globalnego rynku biomasy na sytuację sektora w Polsce. Branża pelletowa funkcjonuje dziś w międzynarodowym otoczeniu, w którym dostępność surowca, kierunki handlu, koszty logistyki oraz polityka energetyczna poszczególnych państw mają bezpośredni wpływ na krajowych producentów i odbiorców.

Wśród kluczowych tematów Forum znajdą się w tym roku kwestie dostępności surowca do produkcji pelletu, zmian w międzynarodowych przepływach biomasy oraz rosnąca rola nowych graczy na rynku, w tym podmiotów z Azji i Ameryki Południowej.


REJESTRACJA na Forum Pelletu

Zarejestruj się na Forum Pelletu już dziś!


Co jeszcze na 11. Forum Pelletu?

  • czego nauczyła się branża po kryzysie z początku roku?
  • czy import z krajów europejskich i spoza UE to incydent czy trend, który będzie rósł?
  • co oznacza dla producentów implementacja dyrektywy RED III?
  • jak budować przewagę konkurencyjną w dobie social mediów?
  • jak optymalizować koszty i jakie rozwiązania logistyczne warto wybrać?
  • na jakie rozwiązania technologiczne warto postawić?


Więcej informacji: www.magazynbiomasa.pl/konferencje/forum-pelletu/

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Konferencja „Transformacja energetyczna i źródła jej finansowania” – Patronat PIE

Polska Izba Ekologii serdecznie zaprasza do udziału w konferencji Transformacja energetyczna i źródła jej finansowania w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii (EUSEW 2026). Wydarzenie odbędzie się 11 czerwca 2026 roku w siedzibie Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.


EUSEW to największa inicjatywa Unii Europejskiej poświęcona promowaniu czystej energii, efektywności energetycznej oraz innowacyjnych rozwiązań wspierających zieloną transformację. Tegoroczna edycja EUSEW przebiega pod hasłem: „Czysta, bezpieczna i konkurencyjna Unia Energetyczna”.
W ramach inicjatywy i w odpowiedzi na aktualne wyzwania gospodarcze i energetyczne, Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., organizuje konferencję poświęconą praktycznym aspektom transformacji energetycznej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych źródeł finansowania inwestycji.
W centrum uwagi znajdzie się rola efektywności energetycznej i nowoczesnych technologii jako elementów wzmacniających konkurencyjność przedsiębiorstw, regionów i całej europejskiej gospodarki.


Dlaczego warto wziąć udział?


Konferencja ma charakter praktyczno-informacyjny i skierowana jest do podmiotów, które:

  • planują lub realizują inwestycje w obszarze zielonej transformacji,
  • poszukują aktualnych informacji o instrumentach finansowych,
  • chcą lepiej przygotować się do składania wniosków o wsparcie.

Podczas wydarzenia zaproszeni eksperci zaprezentują konkretne możliwości finansowania oraz omówią dobre praktyki wdrażania projektów z zakresu transformacji energetycznej. Zaplanowany panel dyskusyjny pozwoli odpowiedzieć na pytanie czy efektywność energetyczna to źródło oszczędności a eksperci zaproszonych instytucji będą do dyspozycji uczestników na dedykowanych stoiskach.

Podczas wydarzenia zaproszeni eksperci zaprezentują konkretne możliwości finansowania oraz omówią dobre praktyki wdrażania projektów z zakresu transformacji energetycznej.
Zaplanowany panel dyskusyjny pozwoli odpowiedzieć na pytanie czy efektywność energetyczna to źródło oszczędności a eksperci zaproszonych instytucji będą do dyspozycji uczestników na dedykowanych stoiskach.


Zakres tematyczny konferencji


W trakcie konferencji poruszone zostaną m.in. następujące zagadnienia:

  • Fundusze Europejskie na lata 2021–2027 – cele, priorytety oraz możliwości finansowania inwestycji energetycznych;
  • Instrumenty krajowe oferowane przez: Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP),Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR);
  • Fundusze norweskie (EEA and Norway Grants) – IV edycja, ze szczególnym uwzględnieniem programów wspierających zieloną transformację;
  • Program SMART – wsparcie projektów innowacyjnych o znaczeniu gospodarczym;
  • Mechanizm STEP (Strategic Technologies for Europe Platform) – strategiczne technologie dla konkurencyjnej Europy;
  • Efektywność energetyczna jako źródło realnych oszczędności – podejście ekonomiczne i biznesowe.

Praktyczne aspekty projektów
Szczególna uwaga poświęcona zostanie praktycznym aspektom przygotowania projektów inwestycyjnych, w tym:

  • na jakie cele można przeznaczyć środki (m.in. modernizacja infrastruktury, zakup maszyn, poprawa efektywności energetycznej);
  • jak wygląda proces przygotowania projektu i wniosku o dofinansowanie;
  • jakie dokumenty są wymagane oraz jakie zabezpieczenia są stosowane przy poszczególnych instrumentach.

REJESTRACJA


AGENDA WYDARZENIA

 

Dalsze informacje i kontakt: e-mail: een@tarr.org.pl; tel. 56/699 54 80

Organizator:
Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
(biuro Enterprise Europe Network)


Izba objęła wydarzeniem patronatem. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!


 

Zaproszenie na konferencję „ESG od nauki do praktyki: Środowisko – Społeczeństwo – Ład zarządczy”

Polska Izba Ekologii jako współorganizator zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Przemysłowej „ESG od nauki do praktyki: środowisko – społeczeństwo – ład zarządczy”, która odbędzie się 14 maja 2026 roku w Auli Głównego Instytutu Górnictwa – PIB w Katowicach.

Organizatorem wydarzenia jest Wydział Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach Uczelni Korczaka – Akademii Nauk Stosowanych, a współorganizatorami Główny Instytut Górnictwa – PIB oraz Polska Izba Ekologii.

Program konferencji obejmuje wystąpienia ekspertów reprezentujących wiodące ośrodki naukowe i instytucje oraz praktyków gospodarczych, którzy podejmą tematykę m.in.:

    • wyzwań środowiskowych i transformacji energetycznej,
    • raportowania niefinansowego i regulacji ESG,
    • odpowiedzialności społecznej organizacji,
    • ładu korporacyjnego i zarządzania ryzykiem.

Udział w konferencji stanowi doskonałą okazję do pogłębienia wiedzy, wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk zainteresowanych wdrażaniem koncepcji ESG.

Więcej informacji dostępnych są na stronie: www.pie.pl/konferencje/esg-od-nauki-do-praktyki/

Strona organizatora: https://uczelniakorczaka.pl/konferencja-esg/

Kontakt: konferencjaESG@uczelniakorczaka.pl, tel. 885806142

Trwa rejestracja uczestników na konferencję PIE nt. „Odpady, opakowania i paliwa z odpadów w praktyce”

Juz 26 maja 2026 r. w Hotelu Courtyard by Marriott Katowice odbędzie się kolejna konferencja Polskiej Izby Ekologii nt. Odpady, opakowania i paliwa z odpadów w praktyce z jednoczesną transmisją on-line w czasie rzeczywistym.

Partnerem wydarzenia jest REKOPOL Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Patronat Honorowy nad Konferencją objęli: Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Prezydent Miasta Katowice, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Rektor Politechniki Częstochowskiej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A., Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Technologii Paliw i Energii, Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w Katowicach, Klaster Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy, Związek Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy oraz Śląska Rada Naczelnej Organizacji Technicznej FSNT w Katowicach.

Celem konferencji jest edukacja ekologiczna oraz promowanie racjonalnego, zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju podejścia do gospodarki odpadami, opakowaniami oraz paliwami wytwarzanymi z odpadów, poprzez podnoszenie świadomości, rozwój kompetencji uczestników rynku oraz wymianę doświadczeń w zakresie praktycznych aspektów wdrażania regulacji środowiskowych i rozwiązań technologicznych.

Wydarzenie adresowane jest do szerokiego grona interesariuszy, których aktywność i wiedza są kluczowe dla skutecznego zarządzania odpadami oraz rozwoju zrównoważonych technologii w Polsce.


UDZIAŁ w wydarzeniu jest bezpłatny, po przesłaniu karty zgłoszenia na adres: szkolenia@pie.pl (udział stacjonarny) lub wypełnieniu formularza on-line.


PROGRAM dostępny jest na stronie: 
www.pie.pl/konferencje/odpady-opakowania-paliwa


Kontakt:

Karolina Jantczak
Koordynator ds. administracji
tel. 789 370 303, 501 052 979
email: pie@pie.pl, szkolenia@pie.pl


Serdecznie zapraszamy do udziału!

Ostatnie wolne miejsca na konferencję w ramach XII Międzynarodowego Kongresu EKOFORUM

Już za niecały miesiąc Perła Renesansu stanie się centrum debat o zielonej przyszłości. W dniach 21–24 maja 2026 roku odbędzie się XII Międzynarodowy Kongres EKOFORUM – wydarzenie gromadzące liderów samorządów, nauki, biznesu i organizacji społecznych z Polski i Europy. Udział w części merytorycznej jest bezpłatny, a rejestracja właśnie wchodzi w decydującą fazę.


Kongres – przestrzeń wiedzy i inspiracji


Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „ENERGETYKA, EKOLOGIA, BEZPIECZEŃSTWO – WSPÓLNA ODPOWIEDŹ NA NOWE WYZWANIA”. Tematyka obejmie m.in. bezpieczeństwo energetyczne, odnawialne źródła energii, gospodarkę o obiegu zamkniętym, elektromobilność, retencję wody oraz ochronę bioróżnorodności.

Organizatorzy postawili w tym roku na innowacyjną formułę spotkań, o czym opowiada Krzysztof Jan Stawnicki, prezes Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii:

— W tym roku postawiliśmy na eksperymentalną formę, tworząc nowoczesną, biznesową atmosferę w samym sercu Starego Miasta. Dzięki uprzejmości lokalnych przedsiębiorców scena główna stanie na dziedzińcu kamienicy przy ul. Bazyliańskiej 1. Tuż obok, w budynku Akademii Zamojskiej przy ul. Pereca 2, odbywać się będą specjalistyczne warsztaty oraz debaty. Zależy nam na połączeniu kawiarnianego klimatu sprzyjającego merytorycznym rozmowom z biznesowym konkretem, tak aby efekty tych działań realnie przełożyły się na rozwój samorządów, firm i instytucji.


Plenerowe święto ekologii


W weekend 23–24 maja Zamość otworzy się na mieszkańców i gości. W programie przewidziano X Festiwal żywności wolnej od GMO „Prosto od Rolnika”, debatę na temat suwerenności żywnościowej i energetycznej oraz Jarmark Ekologiczny. To doskonała okazja, by poznać innowacyjne rozwiązania środowiskowe i spróbować regionalnych produktów.

— Wydarzenie w Zamościu jest spójne z kierunkami rozwoju województwa lubelskiego. To okazja, by wspólnie wypracować konkretne działania na rzecz zielonej gospodarki i nowoczesnych ekoinwestycji — zaznacza Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego.


Rejestracja – ostatni dzwonek!


Udział w konferencji w dniach 21–22 maja jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ściśle ograniczona. Organizatorzy podkreślają: to ostatni moment, aby zapewnić sobie miejsce w części merytorycznej Kongresu.

Formularz rejestracyjny i szczegółowy program dostępne są na stronie: www.ekoforum.info

Polska Izba Ekologii objęła wydarzenie patronatem.

Zachęcamy do uczestnictwa!

9. Kongres Biometanu w maju w Warszawie

W imieniu Organizatorów Magazyn Biomasa serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w 9. 𝗲𝗱𝘆𝗰𝗷𝗶 𝗞𝗼𝗻𝗴𝗿𝗲𝘀𝘂 𝗕𝗶𝗼𝗺𝗲𝘁𝗮𝗻𝘂, 𝗸𝘁𝗼́𝗿𝘆 𝗼𝗱𝗯𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗲 𝘀𝗶𝗲̨ 18-19 𝗺𝗮𝗷𝗮 𝗯𝗿. 𝘄 Warszawie.

Polska – obok Danii i Włoch – jest w europejskiej czołówce krajów o najlepszej perspektywie inwestycyjnej w zakresie produkcji zielonego gazu. Do września zeszłego roku w kontekście polskiego biometanu mówiono wyłącznie o potencjale. Czy pierwsza polska biometanownia w Strzelinie otworzyła drogę do dynamicznego rozwoju rynku? M.in. o tym będziemy mówić w maju podczas 9. Kongresu Biometanu.


Co czeka sektor biometanu?


Jak więc będzie wyglądała najbliższa przyszłość sektora w Polsce? Jakie systemy wsparcia dla inwestycji biogazowych i biometanowych będą dostępne dla inwestorów? Jakie miejsce biometan ma szanse zająć w procesie transformacji energetycznej polskiej gospodarki? To tematy przewodnie 9. Kongresu Biometanu, który odbędzie się 18-19 maja w hotelu DoubleTree by Hilton w Warszawie.

Na Kongresie obecni będą przedstawiciele kadry zarządzającej branży biogazowej i biometanowej z Polski i Europy, a także reprezentanci kluczowych sektorów wspierających jej rozwój. Wśród gości znajdą się również przedstawiciele sektora energetycznego, transportowego, agrobiznesu i finansów, dostawcy innowacyjnych technologii oraz rozwiązań dla branży, jak również reprezentanci administracji rządowej i samorządowej, organizacji branżowych oraz NGO.

📋PROGRAM: www.magazynbiomasa.pl/kongres-biometanu/#program 

🖊REJESTRACJA:  www.magazynbiomasa.pl/kongres-biometanu/#rejestracja


Strefa Expo 

Podobnie jak w zeszłym roku Kongres Biometanu zorganizowany będzie w formule Conference&Expo, która daje możliwość zaprezentowania swojej oferty firmom sektora biometanu.

Jeśli chcesz dołączyć do Strefy Expo – wydzielonej przestrzeni przeznaczonej na stoiska wystawców – i znaleźć się wśród liderów branży, skontaktuj się nami: biometan@magazynbiomasa.pl+48 792 122 038


Polska Izba Ekologii objęła wydarzenie patronatem.

Serdecznie zapraszamy!

 

Ekologia nr 1/117/2026 już dostępna!

W najnowszym wydaniu koncentrujemy się na kluczowych wyzwaniach transformacji klimatyczno-energetycznej.
W numerze m.in.:
🔹 EkoRozmowa w formule dwugłosu z ekspertami Politechniki Warszawskiej
🔹 rola bioróżnorodności w strategiach klimatycznych i energetycznych
🔹 energooszczędne budownictwo i Krajowy Plan Renowacji Budynków
🔹 analiza realiów zielonej transformacji w Polsce
🔹 relacja z Forum Energia – Efekt – Środowisko (FEES)
Wprowadzamy także nowe działy: Z witryny NFOŚiGW, Z księgarskiej półki oraz Kalendarium.

(pdf do pobrania)

Zachęcamy do lektury!
www.pie.pl/ekologia/ekologia-nr-1-117-2026

Spis treści:


Ekorozmowa


Dwugłos o energetyce i klimacie str. 5


Fakty i wydarzenia


Kalendarium str. 9
Z witryny Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  str. 11
Forum „Energia – Efekt – Środowisko” o problemach transformacji energetycznej str. 12
Wsparcie inicjatyw proekologicznych przez WFOSIGW w Katowicach w  str. 15
Kierunek – zielona transformacja  str. 19


Prawo i finanse


Analizy, opracowania i raporty branżowe str. 21
Zielona transformacja energetyczna – między ambicją a realnością ekonomiczną str. 26
Energooszczędne budownictwo mieszkaniowe jako element transformacji energetycznej str. 29
Zielona regeneracja w działaniu – Living Lab i NbS str. 32


Z księgarskiej półki


Maciej Nowicki, Wodór paliwem przyszłości? – lektura, którą warto polecić str. 35


Badania i technologie


Możliwości wykorzystania energii wód str. 37
Różnorodność biologiczna sprzyja wdrażaniom strategii klimatycznych i energetycznych (cz. 1) str. 41


Prezentacja i współpraca


„Gdzie To Wyrzucić?” – najbardziej rozpoznawalna kampania o segregacji odpadów w Polsce str. 44
MPGK Sp. z o.o. podnosi standardy usług komunalnych w Jeleniej Górze str. 46


Rusza Jubileuszowa 25. edycja Konkursu „Ekolaury PIE 2026”

Rada Polskiej Izby Ekologii ogłosiła nabór do jubileuszowej, 25. edycji Konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2026”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego, uczelni oraz instytutów badawczych, które poprzez swoje działania, inwestycje lub projekty przyczyniają się do poprawy stanu środowiska.

Celem Konkursu jest promowanie nowoczesnych rozwiązań, innowacyjnych technologii oraz dobrych praktyk wspierających ochronę środowiska, gospodarkę wodną i działania na rzecz klimatu.

Zapraszamy do zgłaszania przedsięwzięć w 13 kategoriach konkursowych, w tym w specjalnej kategorii jubileuszowej – Ekolaury XXV-lecia.

Udział w tej kategorii jest możliwy po spełnieniu łącznie następujących warunków:

    • mogą startować wyłącznie Laureaci Konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii” (Ekolaury lub Wyróżnienia) wyłonieni od 2002 roku;
    • kategoria obejmuje przedsięwzięcia i/lub zbiory przedsięwzięć, które w skali XXV-lecia znacząco poprawiły stan środowiska oraz przyniosły wymierne efekty ekologiczne;
    • przedsięwzięcia wyróżnione Ekolaurem Dekady, XX-lecia lub Ekolaurami w innych kategoriach mogą we wniosku o Ekolaur XXV-lecia mieć charakter wyłącznie uzupełniający.

Kategorie Konkursu:

    • Gospodarka wodno-ściekowa, gospodarka wodami opadowymi i roztopowymi
    • Gospodarka odpadami, gospodarka o obiegu zamkniętym, w tym zrównoważona gospodarka zasobami mineralnymi
    • Ochrona powietrza atmosferycznego
    • Adaptacja do zmian klimatu
    • Edukacja ekologiczna
    • Ochrona powierzchni ziemi, rewitalizacja terenów zdegradowanych
    • Ochrona przyrody, zwiększanie bioróżnorodności i rozwój terenów zielonych
    • Odnawialne źródła energii
    • Gmina, powiat, związek komunalny przyjazne środowisku
    • Całokształt działalności na rzecz ochrony środowiska, klimatu i gospodarki wodnej
    • Zrównoważony transport
    • Technologie i produkty dla zrównoważonego rozwoju

Termin nadsyłania zgłoszeń: do 30 czerwca 2026 r.

Wniosek konkursowy należy złożyć:

    • w formie papierowej na adres Biura Polskiej Izby Ekologii
      (40-009 Katowice, ul. Warszawska 3) z dopiskiem „Ekolaury PIE 2026”
      lub
    • w formie elektronicznej (plik PDF) przesłanej na adres: ekolaury@pie.pl – wniosek powinien być podpisany elektronicznie (kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany).

Regulamin Konkursu:
https://www.pie.pl/regulamin-konkursu-ekolaury/

Strona Konkursu:
www.pie.pl/eko-dzialania/ekolaury

Serdecznie zapraszamy do udziału w jubileuszowej edycji Konkursu!

W razie pytań dotyczących zgłoszeń konkursowych prosimy o kontakt:
📧 ekolaury@pie.pl
📞 501 052 979