Konferencja „Transformacja energetyczna i źródła jej finansowania” – Patronat PIE

Polska Izba Ekologii serdecznie zaprasza do udziału w konferencji Transformacja energetyczna i źródła jej finansowania w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii (EUSEW 2026). Wydarzenie odbędzie się 11 czerwca 2026 roku w siedzibie Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.


EUSEW to największa inicjatywa Unii Europejskiej poświęcona promowaniu czystej energii, efektywności energetycznej oraz innowacyjnych rozwiązań wspierających zieloną transformację. Tegoroczna edycja EUSEW przebiega pod hasłem: „Czysta, bezpieczna i konkurencyjna Unia Energetyczna”.
W ramach inicjatywy i w odpowiedzi na aktualne wyzwania gospodarcze i energetyczne, Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., organizuje konferencję poświęconą praktycznym aspektom transformacji energetycznej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych źródeł finansowania inwestycji.
W centrum uwagi znajdzie się rola efektywności energetycznej i nowoczesnych technologii jako elementów wzmacniających konkurencyjność przedsiębiorstw, regionów i całej europejskiej gospodarki.


Dlaczego warto wziąć udział?


Konferencja ma charakter praktyczno-informacyjny i skierowana jest do podmiotów, które:

  • planują lub realizują inwestycje w obszarze zielonej transformacji,
  • poszukują aktualnych informacji o instrumentach finansowych,
  • chcą lepiej przygotować się do składania wniosków o wsparcie.

Podczas wydarzenia zaproszeni eksperci zaprezentują konkretne możliwości finansowania oraz omówią dobre praktyki wdrażania projektów z zakresu transformacji energetycznej. Zaplanowany panel dyskusyjny pozwoli odpowiedzieć na pytanie czy efektywność energetyczna to źródło oszczędności a eksperci zaproszonych instytucji będą do dyspozycji uczestników na dedykowanych stoiskach.

Podczas wydarzenia zaproszeni eksperci zaprezentują konkretne możliwości finansowania oraz omówią dobre praktyki wdrażania projektów z zakresu transformacji energetycznej.
Zaplanowany panel dyskusyjny pozwoli odpowiedzieć na pytanie czy efektywność energetyczna to źródło oszczędności a eksperci zaproszonych instytucji będą do dyspozycji uczestników na dedykowanych stoiskach.


Zakres tematyczny konferencji


W trakcie konferencji poruszone zostaną m.in. następujące zagadnienia:

  • Fundusze Europejskie na lata 2021–2027 – cele, priorytety oraz możliwości finansowania inwestycji energetycznych;
  • Instrumenty krajowe oferowane przez: Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP),Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR);
  • Fundusze norweskie (EEA and Norway Grants) – IV edycja, ze szczególnym uwzględnieniem programów wspierających zieloną transformację;
  • Program SMART – wsparcie projektów innowacyjnych o znaczeniu gospodarczym;
  • Mechanizm STEP (Strategic Technologies for Europe Platform) – strategiczne technologie dla konkurencyjnej Europy;
  • Efektywność energetyczna jako źródło realnych oszczędności – podejście ekonomiczne i biznesowe.

Praktyczne aspekty projektów
Szczególna uwaga poświęcona zostanie praktycznym aspektom przygotowania projektów inwestycyjnych, w tym:

  • na jakie cele można przeznaczyć środki (m.in. modernizacja infrastruktury, zakup maszyn, poprawa efektywności energetycznej);
  • jak wygląda proces przygotowania projektu i wniosku o dofinansowanie;
  • jakie dokumenty są wymagane oraz jakie zabezpieczenia są stosowane przy poszczególnych instrumentach.

REJESTRACJA


AGENDA WYDARZENIA

 

Dalsze informacje i kontakt: e-mail: een@tarr.org.pl; tel. 56/699 54 80

Organizator:
Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
(biuro Enterprise Europe Network)


Izba objęła wydarzeniem patronatem. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!


 

Zaproszenie na konferencję „ESG od nauki do praktyki: Środowisko – Społeczeństwo – Ład zarządczy”

Polska Izba Ekologii jako współorganizator zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Przemysłowej „ESG od nauki do praktyki: środowisko – społeczeństwo – ład zarządczy”, która odbędzie się 14 maja 2026 roku w Auli Głównego Instytutu Górnictwa – PIB w Katowicach.

Organizatorem wydarzenia jest Wydział Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach Uczelni Korczaka – Akademii Nauk Stosowanych, a współorganizatorami Główny Instytut Górnictwa – PIB oraz Polska Izba Ekologii.

Program konferencji obejmuje wystąpienia ekspertów reprezentujących wiodące ośrodki naukowe i instytucje oraz praktyków gospodarczych, którzy podejmą tematykę m.in.:

    • wyzwań środowiskowych i transformacji energetycznej,
    • raportowania niefinansowego i regulacji ESG,
    • odpowiedzialności społecznej organizacji,
    • ładu korporacyjnego i zarządzania ryzykiem.

Udział w konferencji stanowi doskonałą okazję do pogłębienia wiedzy, wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk zainteresowanych wdrażaniem koncepcji ESG.

Więcej informacji dostępnych są na stronie: www.pie.pl/konferencje/esg-od-nauki-do-praktyki/

Strona organizatora: https://uczelniakorczaka.pl/konferencja-esg/

Kontakt: konferencjaESG@uczelniakorczaka.pl, tel. 885806142

Ostatnie wolne miejsca na konferencję w ramach XII Międzynarodowego Kongresu EKOFORUM

Już za niecały miesiąc Perła Renesansu stanie się centrum debat o zielonej przyszłości. W dniach 21–24 maja 2026 roku odbędzie się XII Międzynarodowy Kongres EKOFORUM – wydarzenie gromadzące liderów samorządów, nauki, biznesu i organizacji społecznych z Polski i Europy. Udział w części merytorycznej jest bezpłatny, a rejestracja właśnie wchodzi w decydującą fazę.


Kongres – przestrzeń wiedzy i inspiracji


Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „ENERGETYKA, EKOLOGIA, BEZPIECZEŃSTWO – WSPÓLNA ODPOWIEDŹ NA NOWE WYZWANIA”. Tematyka obejmie m.in. bezpieczeństwo energetyczne, odnawialne źródła energii, gospodarkę o obiegu zamkniętym, elektromobilność, retencję wody oraz ochronę bioróżnorodności.

Organizatorzy postawili w tym roku na innowacyjną formułę spotkań, o czym opowiada Krzysztof Jan Stawnicki, prezes Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii:

— W tym roku postawiliśmy na eksperymentalną formę, tworząc nowoczesną, biznesową atmosferę w samym sercu Starego Miasta. Dzięki uprzejmości lokalnych przedsiębiorców scena główna stanie na dziedzińcu kamienicy przy ul. Bazyliańskiej 1. Tuż obok, w budynku Akademii Zamojskiej przy ul. Pereca 2, odbywać się będą specjalistyczne warsztaty oraz debaty. Zależy nam na połączeniu kawiarnianego klimatu sprzyjającego merytorycznym rozmowom z biznesowym konkretem, tak aby efekty tych działań realnie przełożyły się na rozwój samorządów, firm i instytucji.


Plenerowe święto ekologii


W weekend 23–24 maja Zamość otworzy się na mieszkańców i gości. W programie przewidziano X Festiwal żywności wolnej od GMO „Prosto od Rolnika”, debatę na temat suwerenności żywnościowej i energetycznej oraz Jarmark Ekologiczny. To doskonała okazja, by poznać innowacyjne rozwiązania środowiskowe i spróbować regionalnych produktów.

— Wydarzenie w Zamościu jest spójne z kierunkami rozwoju województwa lubelskiego. To okazja, by wspólnie wypracować konkretne działania na rzecz zielonej gospodarki i nowoczesnych ekoinwestycji — zaznacza Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego.


Rejestracja – ostatni dzwonek!


Udział w konferencji w dniach 21–22 maja jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ściśle ograniczona. Organizatorzy podkreślają: to ostatni moment, aby zapewnić sobie miejsce w części merytorycznej Kongresu.

Formularz rejestracyjny i szczegółowy program dostępne są na stronie: www.ekoforum.info

Polska Izba Ekologii objęła wydarzenie patronatem.

Zachęcamy do uczestnictwa!

Rusza Jubileuszowa 25. edycja Konkursu „Ekolaury PIE 2026”

Rada Polskiej Izby Ekologii ogłosiła nabór do jubileuszowej, 25. edycji Konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2026”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego, uczelni oraz instytutów badawczych, które poprzez swoje działania, inwestycje lub projekty przyczyniają się do poprawy stanu środowiska.

Celem Konkursu jest promowanie nowoczesnych rozwiązań, innowacyjnych technologii oraz dobrych praktyk wspierających ochronę środowiska, gospodarkę wodną i działania na rzecz klimatu.

Zapraszamy do zgłaszania przedsięwzięć w 13 kategoriach konkursowych, w tym w specjalnej kategorii jubileuszowej – Ekolaury XXV-lecia.

Udział w tej kategorii jest możliwy po spełnieniu łącznie następujących warunków:

    • mogą startować wyłącznie Laureaci Konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii” (Ekolaury lub Wyróżnienia) wyłonieni od 2002 roku;
    • kategoria obejmuje przedsięwzięcia i/lub zbiory przedsięwzięć, które w skali XXV-lecia znacząco poprawiły stan środowiska oraz przyniosły wymierne efekty ekologiczne;
    • przedsięwzięcia wyróżnione Ekolaurem Dekady, XX-lecia lub Ekolaurami w innych kategoriach mogą we wniosku o Ekolaur XXV-lecia mieć charakter wyłącznie uzupełniający.

Kategorie Konkursu:

    • Gospodarka wodno-ściekowa, gospodarka wodami opadowymi i roztopowymi
    • Gospodarka odpadami, gospodarka o obiegu zamkniętym, w tym zrównoważona gospodarka zasobami mineralnymi
    • Ochrona powietrza atmosferycznego
    • Adaptacja do zmian klimatu
    • Edukacja ekologiczna
    • Ochrona powierzchni ziemi, rewitalizacja terenów zdegradowanych
    • Ochrona przyrody, zwiększanie bioróżnorodności i rozwój terenów zielonych
    • Odnawialne źródła energii
    • Gmina, powiat, związek komunalny przyjazne środowisku
    • Całokształt działalności na rzecz ochrony środowiska, klimatu i gospodarki wodnej
    • Zrównoważony transport
    • Technologie i produkty dla zrównoważonego rozwoju

Termin nadsyłania zgłoszeń: do 30 czerwca 2026 r.

Wniosek konkursowy należy złożyć:

    • w formie papierowej na adres Biura Polskiej Izby Ekologii
      (40-009 Katowice, ul. Warszawska 3) z dopiskiem „Ekolaury PIE 2026”
      lub
    • w formie elektronicznej (plik PDF) przesłanej na adres: ekolaury@pie.pl – wniosek powinien być podpisany elektronicznie (kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany).

Regulamin Konkursu:
https://www.pie.pl/regulamin-konkursu-ekolaury/

Strona Konkursu:
www.pie.pl/eko-dzialania/ekolaury

Serdecznie zapraszamy do udziału w jubileuszowej edycji Konkursu!

W razie pytań dotyczących zgłoszeń konkursowych prosimy o kontakt:
📧 ekolaury@pie.pl
📞 501 052 979

Premiera publikacji książkowej „Recykling 4.0: Nowe technologie w służbie zrównoważonego rozwoju”

Polska Izba Ekologii z przyjemnością informuje o premierze publikacji książkowej „Recykling 4.0: Nowe technologie w służbie zrównoważonego rozwoju”, autorstwa dr. Przemysława Jury – Przewodniczącego Rady Polskiej Izby Ekologii.

Publikacja została wydana przez Polską Izbę Ekologii oraz dofinansowana ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Recykling 4.0 – połączenie gospodarki o obiegu zamkniętym i technologii Przemysłu 4.0

Książka stanowi kompleksowe opracowanie poświęcone transformacji systemów gospodarki odpadami w kierunku Recyklingu 4.0 – modelu integrującego założenia gospodarki o obiegu zamkniętym z rozwiązaniami charakterystycznymi dla czwartej rewolucji przemysłowej.

Autor przedstawia praktyczne zastosowania:

    • sztucznej inteligencji (AI),
    • automatyzacji procesów,
    • Internetu Rzeczy (IoT),
    • robotyki,
    • technologii blockchain,

w kontekście zwiększania efektywności operacyjnej, transparentności procesów oraz realizacji celów środowiskowych i klimatycznych.

Nowoczesne zarządzanie gospodarką materiałową

Publikacja pokazuje, w jaki sposób nowe technologie mogą:

    • wspierać nowoczesne zarządzanie gospodarką materiałową,
    • ograniczać koszty operacyjne,
    • poprawiać jakość surowców wtórnych,
    • wzmacniać konkurencyjność podmiotów działających w sektorze środowiskowym.

To pozycja skierowana zarówno do przedstawicieli administracji publicznej, przedsiębiorców, ekspertów branżowych, jak i wszystkich zainteresowanych kierunkami rozwoju zrównoważonej gospodarki.

Dostępność publikacji

Książka dostępna jest bezpłatnie w formie e-booka na stronie internetowej Polskiej Izby Ekologii – https://www.pie.pl/publikacje/

Zachęcamy do lektury oraz do dalszej dyskusji nad przyszłością nowoczesnej, cyfrowej i zrównoważonej gospodarki.

2. Kongres Carbon Capture – Patronat PIE

Polska Izba Ekologii serdecznie zaprasza do udziału w trzeciej edycji Kongresu Carbon Capture który odbędzie się 17-18 marca 2026 r. w Katowicach.


Polska dysponuje znacznym potencjałem w zakresie technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, które stają się istotnym elementem polityki klimatycznej UE. Co powinno się wydarzyć, by najnowsze rozwiązania były wdrażane na szeroką skalę również w naszym kraju? Wraz z ekspertami i liderami rynku odpowiedzi na to pytanie będziemy szukać podczas 3. Kongresu Carbon Capture.


Wyzwania dotyczące zmian klimatu każą nam szukać sposobów na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz efektywne zagospodarowanie CO2. W obliczu rosnących skutków kryzysu klimatycznego temat wychwytywania, składowania i utylizacji dwutlenku węgla nabiera kluczowego znaczenia, także w Polsce. Połączenie wiedzy ekspertów z doświadczeniami sektora biznesu na rzecz dekarbonizacji gospodarki, może przynieść przełom w rozwój krajowego rynku CCUS. Dlatego zachęcamy do udziału w Kongresie Carbon Capture, który jest ważnym krokiem na drodze do intensywnego edukowania, promowania i – w konsekwencji – wdrażania rozwiązań z zakresu ychwytywania, składowania i utylizacji CO2.


Kongres Carbon Capture – dołącz już dziś!


Wyzwania dotyczące zmian klimatu każą nam szukać sposobów na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz efektywne zagospodarowanie CO2. W obliczu rosnących skutków kryzysu klimatycznego temat wychwytywania, składowania i utylizacji dwutlenku węgla nabiera kluczowego znaczenia, także w Polsce. Połączenie wiedzy ekspertów z doświadczeniami sektora biznesu na rzecz dekarbonizacji gospodarki, może przynieść przełom w rozwój krajowego rynku CCUS. Dlatego zachęcamy do udziału w Kongresie Carbon Capture, który jest ważnym krokiem na drodze do intensywnego edukowania, promowania i – w konsekwencji – wdrażania rozwiązań z zakresu wychwytywania, składowania i utylizacji CO2.


REJESTRACJA


Gdzie? Kiedy? Dla kogo?


3. Kongres Carbon Capture, który odbędzie się 17-18 marca 2026 r. Pierwszego dnia goście spotkają się w Katowicach, gdzie odbędzie się część konferencyjna. Na drugi dzień zaplanowano wyjazd do Zabrza, gdzie w siedzibie ITPE odbędą się warsztaty z zakresu technologii CCUS i wizyta studyjna w unikalnym na skalę europejską kompleksie badawczym CCT+ położonym na terenie ITPE, obecnie rozbudowywanym o instalację Power-to-X (P2X).

Na Kongresie Carbon Capture spotkasz:

  • przedstawicieli branży cementowej, stalowej, petrochemicznej i celulozowej
  • reprezentantów branży energetycznej, ciepłowniczej i węglowej
  • przedstawicieli spółek Skarbu Państwa, sektora finansowego i agend rządowych
  • dostawców technologii CCUS
  • wykonawców instalacji
  • specjalistów CSRD i ESG

Więcej informacji: www.magazynbiomasa.pl/kongres-carbon-capture 

Kontakt:
Beata Szczepaniak: +48 791 443 322, beata.szczepaniak@magazynbiomasa.pl
Tetiana Vasylenko: +48 ‭789 760 720, ‬tetiana.vasylenko@magazynbiomasa.pl‬


Izba objęła wydarzeniem patronatem. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!


 

Nowy Członek PIE – IBC Service Recycling Sp. z o.o.

Nowym Członkiem Polskiej Izby Ekologii została firma:

 

IBC Service Recycling Sp. z o.o.
Ustroń

Spółka IBC Service Recykling prowadzi wyspecjalizowaną działalność w zakresie recyklingu, serwisu i sprzedaży opakowań przemysłowych typu IBC. Wieloletnie doświadczenie, nowoczesny park maszynowy oraz wykwalifikowany zespół pracowników to atuty zapewniające wysoką jakość produktów oferowanych przez Spółkę, którą doceniają współpracujący z nią odbiorcy.

Spółka posiada status recyklera, mając możliwość wystawiania dokumentów potwierdzających recykling (DPR) oraz wszelkie niezbędne do prowadzenia działalności decyzje administracyjne.
Działalność zakładu prowadzona jest zgodnie z modelem gospodarki o obiegu zamkniętym. Opakowania będące odpadem poddawane są wieloetapowemu procesowi oczyszczania, osuszania, naprawy oraz kontroli jakości, w celu przywrócenia do obrotu rynkowego pełnowartościowego produktu. Dzięki temu ograniczone jest zużycie surowców naturalnych niezbędnych do produkcji nowego pojemnika, redukowana jest ilość wytwarzanych odpadów.

Więcej informacji na stronie: www.ibcservice.com.pl.

Gratulujemy!

Nowy Członek PIE – FUE Sp. z o.o.

Nowym Członkiem Polskiej Izby Ekologii została firma:

 

FUE Sp. z o.o.
Siemianowice Śląskie

FUE Sp. z o.o. jest na rynku od 1994 roku. Firma zajmuje się przetwarzaniem odpadów w procesie odzysku substancji organicznych (które nie są stosowane, jako rozpuszczalniki), w tym kompostowaniem i innymi biologicznymi procesami przekształcania oraz odzyskiem innych materiałów nieorganicznych.

Stosowana technologia oparta jest i współpracę z:

  1. Equipo – proces odzysku R3 opierany jest o technologię kompostowania wyposażoną w system aktywnego napowietrzania, przykrywanych membraną półprzepuszczalną typu GORE Cover, zapewniająca optymalną gospodarkę wodną i zabezpieczającą przed emisją substancji złowonnych do atmosfery;
  2. Pronar – jest liderem w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń dla rolnictwa, usług komunalnych oraz branży transportowej. Dzięki zastosowaniu maszyn PRONAR przedsiębiorstwo korzysta z urządzeń, które są najnowszej technologii, a wszystko z myślą o środowisku;
  3. Możliwość podnajęcia transportu – Firma współpracuje z przedsiębiorstwem posiadającą flotę samochodów ciężarowych do realizacji zadań z zakresu transportu odpadów.

Więcej informacji na stronie: www.fue.pl.

Gratulujemy!

Finał 24. edycji Konkursu Ekolaury PIE już za nami!

W dniu 26 listopada 2025 roku, w Hotelu Courtyard Marriott Katowice City Center, odbyła się Uroczysta Gala wręczenia nagród 24. edycji Konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2025”. W tym roku Konkursowi honorowego patronatu udzielili Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Prezydent Miasta Katowice, Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

Liczymy, że realizacja Konkursu przyczyni się do promowania najefektywniejszych działań na rzecz ochrony środowiska a nagrodzone oraz wyróżnione firmy i instytucje zmobilizuje do dalszej pracy na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego, trwałego rozwoju.


Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie:

Rozstrzygnięcie 24. edycji Konkursu „Ekolaury PIE 2025”


 

15. EKMiŚP – dołącz do kluczowej debaty o przyszłości biznesu w 2025 roku!

Już po raz piętnasty Katowice staną się centrum dialogu gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbędzie się pod hasłem „HERE & NOW” – zwracając uwagę na potrzebę natychmiastowego działania w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej, technologicznej i geopolitycznej.

🗣️ – Albo staniemy się architektami przyszłości, albo jej wykonawcami – mówi Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

W programie Kongresu:
✅ 10 tematycznych ścieżek – od AI i cyfryzacji, przez marketing, prawo i finanse, aż po start-upy i międzynarodową współpracę,
✅ liczne panele, warsztaty i wydarzenia specjalne (m.in. Gala Społeczności RIG i 35-lecia RIG Katowice, E-commerce Business Innovations 2025),
✅ prestiżowe Nagrody Gospodarcze dla liderów rynku,
✅ okazja do networkingu z przedsiębiorcami, liderami opinii i ekspertami z całej Europy.

W poprzedniej edycji udział wzięło blisko 10 000 uczestników i ponad 350 prelegentów. Tegoroczna agenda została zaprojektowana w oparciu o realne potrzeby sektora MŚP – zgłoszone bezpośrednio przez uczestników EKMŚP 2024.

🌍 Jeśli Twoja firma działa globalnie lub planuje współpracę z dużymi graczami – to wydarzenie jest właśnie dla Ciebie.

🤝 Organizatorzy zapraszają również do współpracy w roli Partnera Kongresu – to unikalna szansa na zaistnienie w debacie gospodarczej i promocję marki w międzynarodowym środowisku.

📍 Dołącz do tych, którzy działają tu i teraz: www.ekmsp.eu.