Aktualności

Seminarium pn. "Dlaczego sprawiedliwa transformacja sektora wydobywczego jest ważnym elementem..."
 
 Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych we współpracy z WWF Polska w dniu 28 lutego 2019 roku organizuje w Katowicach bezpłatne seminarium "Dlaczego sprawiedliwa transformacja sektora wydobywczego jest ważnym elementem zrównoważonego rozwoju Śląska?".
   Według analiz województwo śląskie może w kolejnych dekadach osiągnąć poziom rozwoju zbliżony do zamożnych państw Europy Zachodniej tj. Niemcy i Francja. Wymaga to jednak dokończenia transformacji społeczno-gospodarczej i zmierzenia się z czterema wyzwaniami:
  • ekonomicznym – dalszy rozwój konkurencyjnej bazy przemysłowej oraz usług rynkowych;
  • demograficznym – niezbędne powstrzymanie spadku liczby mieszkańców regionu oraz procesu szybkiego starzenia się ludności, występujących szczególnie intensywnie w ośrodkach, które w przeszłości opierały swój rozwój na górnictwie;
  • społecznym – poprawa jakości życia w regionie wymagająca rozwiązania problemu bardzo wysokiego zanieczyszczenia powietrza, a także wsparcia obszarów cechujących się wysokim bezrobociem, ubóstwem;
  • malejącą rolą górnictwa – odchodzenie od węgla w polskiej energetyce jest nieuchronne. W celu uniknięcia negatywnych skutków dla regionu i pracowników konieczne jest ustalenie i ogłoszenie planu wygaszania kopalń i zaproponowanie pracownikom wsparcia w poszukiwaniu alternatywnego zatrudnienia.
   Te zmiany wymagają wizji i długofalowej polityki rozwoju regionalnego. W trakcie spotkania przedstawione będą rekomendacje kształtowania tej polityki, przygotowane na podstawie raportu „Od restrukturyzacji do trwałego wzrostu. Przypadek Górnego Śląska”  autorstwa Fundacji Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych i Europejskich (Wise Europa) na zlecenie WWF Polska.

Data i miejsce seminarium
28 lutego 2019, g. 13.00
Katowice, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, ul. Kossutha 6

Udział w Otwartych Seminariach IETU jest bezpłatny. Zgłoszenia można dokonać do 26 lutego br.

Więcej informacji:

https://ietu.pl/otwarte-seminaria-ietu/najblizsze-seminarium-2-2/ « wróć do listy elementów